Pentagram czarny i jego symbolika. Jak wygląda?

Pentagram czarny i jego symbolika. Jak wygląda?

Pentagram to jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków i symboli, który zna niemalże każdy człowiek. Wiele osób zna jedynie ogólne znaczenie tego wzoru, dla innych jest to jednak ważny i znaczący atrybut. Wśród osób zajmujących się magią i symboliką pięcioramienna gwiazda posiada zarówno dobre i jak złe moce, których wykorzystanie znacząco wpływa na życie i wszelkiego rodzaju sytuacje. Biały pentagram – znak ochronny – odpędza złe moce, przynosi harmonię ducha i ciała, ale przede wszystkim jest odzwierciedleniem siły i wszechmocy boskiej. Drugim popularnym symbolem jest czarny pentagram. Jakie jest jego znaczenie? Skąd pochodzi i jaką moc posiada odwrócona gwiazda?

Jak wygląda czarny pentagram?

Zarówno dobry, jak i zły symbol pentagramu to takie same figury. Ich widoczną różnicą jest położenie ramion. To właśnie od nich zależna jest moc symbolu i jego działanie. Biała Gwiazda zwrócona jest czubkiem do góry. Jej jedno ramie wyraźnie widoczne jest u wierzchołka. Czarny pentagram ułożony jest nieco odwrotnie. Podstawę stanowi jedna odnoga figury, a górę znaku dwa ułożone równolegle odgałęzienia. Dla osób silnie związanych z magia i symboliką tego rodzaju gwiazda użytkowana jest na wiele sposobów: rysowana, układana z różnych elementów, wykorzystywana jako naszyjnik czy amulet.

Jakie znaczenie i moc posiada czarny pentagram? Skąd się wywodzi? Co oznacza?

Symbolika odwróconego pentagramu

Gwiazda odwrócona dwoma ramionami do góry od wieków uznawana jest za symbol satanistyczny. Dawniej nazywana była pentagramem Baphometa i przyjmowana za profanum – sferę świecką, niezwiązaną z Bogiem. Do dnia dzisiejszego tego rodzaju symbol z wpisanym w środek wizerunkiem głowy kozła ma za zadanie obrażać i nieważcy wyższość Jezusa Chrystusa –  zniżając Go do poziomu tzw. kozła ofiarnego.

Tak zapisany symbol – w postaci odwróconej, to również oznaka wyższości ludzkich żądz i emocji nad rozumem. Często gwiazda ta konstruowana jest z dodatkiem innych elementów, takich jak:

– liczby 666,

– pentagram wpisany w koło – otoczony jednym okręgiem, podwójnym kołem lub wężem pożerającym własny ogon,

– odwrócony krzyż,

– z dodatkiem hebrajskich liter – cztery litery symbolizujące żywioły oraz dusze człowieka – umiejscowioną na samym dole – dające wyraz  wyższości otaczającej ludzi materii.

Pochodzenie czarnego pentagramu

Znając symbolikę i znaczenie Pentagramu Baphometha warto również dowiedzieć się skąd się on wywodzi i kiedy został wykorzystany po raz pierwszy. Sięgając w głąb historii można wywnioskować, iż początki amuletu szatana pochodzą od Antona Szandora LaVey – autora „Biblii Szatana”, który był założycielem kultu satanistycznego. Wykorzystał on pięcioramienną gwiazdę do rozpowszechnienia i umocnienia swoich przekonań. Dla wielu wyznawców szatana, był on i jest jednym z najważniejszych elementów kultu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *